Кино

Дейвид Макензи ще получи Специалната награда на „София Филм Фест"

<    обратно

Един от най-значимите режисьори на съвременното кино - Дейвид Макензи, ще бъде сред най-скъпите гости на 30-ия София Филм Фест и ще получи Специалната награда на фестивала.

Публиката на фестивала го познава добре още от дебютния му филм „Последната велика пустош" (2002), включен в конкурсната програма през 2003 г.

Година по-късно той плени любителите на киното с екзистенциалната си драма „Младият Адам", донесла му световна популярност. Екранизация по романа на шотландския поет Александър Троки, кинотворбата спечели наградата „Майкъл Пауъл" за най-добър британски филм на фестивала в Единбург.

Следващите два филма на Макензи - „Пагубна страст" (2005) и „Халъм Фоу" (2007), са номинирани за „Златна мечка" на фестивала в Берлин. Следват „Професия жиголо" (2009) и завладяващият „Перфектно чувство" (2011) с участието на Юън Макгрегър и Ева Грийн, посветен на смисъла на любовта в смутното ни съвремие.

През 2016 г. в Кан е премиерата на неговия филм „На всяка цена", с участието на Джеф Бриджис, Крис Пайн и Бен Фостър, по сценарий на Тейлър Шеридан, който се сдобива с четири номинации за „Оскар" и над 40 награди от цял свят.

През 2012 г. Дейвид Макензи беше председател на Международното жури на София Филм Фест, а сега идва да поздрави публиката на юбилейното издание на фестивала с двата си най-нови филма - „Посредникът" (2024) и „Взрив" (2025), демонстриращи умението му да комбинира жанрови традиции с драматични човешки истории.

Последвай ни
Игра
Спечели двойна покана за „София филм фест" 2023
27-ото издание на „София филм фест" ще стартира на 16 март в зала 1 на НДК. Ако отговориш правилно...
играй >>
календар
  • НД
  • СБ
  • ПТ
  • ЧТ
  • СР
  • ВТ
  • ПН
  •  
  •  
  •  
  •  
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
Виж целия календар >>
Web Analytics