Кино

7 филма в тийн конкурса на "София филм фест"

<    обратно

За трета година пред публиката в София ще бъде представена специалната селекция "София Филм Фест тийн". След всяка прожекция ще има разговор с публиката, воден от режисьорката Надежда Косева, за темите и начина, по който са поднесени в тези истории, близки до светоусещането на младите хора.

Програмата включва 7 филма, като прожекциите са в "Евро синема", а младите зрители гласуват и определят носителя на наградата.

„Токсично" на литовската кинорежисьорка, сценаристка и монтажистка Сауле Блювайте идва в София с голямата награда „Златен леопард" за най-добър филм, най-добър първи филм и наградата на Екуменическото жури от Локарно '24. Главните героини в него, Мария и Кристина, са две 13-годишни момичета, които мечтаят да избягат от родния си индустриален град. Между тях възниква уникална връзка, когато постъпват в местната школа за модели, където обещанието за по-добър живот ги кара да насилват телата си по все по-екстремни начини.

„Историята на Франк и Нина" на сценаристката и режисьорка Паола Ранди е посветен на силата на думите. Той е изненадващо топъл, увлекателен и до известна степен комедиен разказ за странното приятелство между трима младежи - единият притежава говорен дефект и почти не обелва дума, другият говори понякога прекалено много, а младата майка, която завършва своеобразното трио, иска повече от всичко да приключи с изпитите в училище. Независимо от това чии са думите, те имат силата да създадат смисъл в света, който ни заобикаля.

Действието в „Елементът на Ясмийн" на Аман Абаси се развива в долината Хунза в подножието на Хималаите, което се слави с дълголетието на жителите си, но все още остава оспорван регион. Главната героиня - Ясмийн, е ученичка в началното училище, но една въоръжена група внезапно прекъсва учебния час. Тогава Ясмийн губи зададеното ѝ домашно - представяне на елемент от периодичната таблица, и решава да излезе на улицата, за да търси арестувания си учител.

Филмът „Какво става, момичета?" на словенската режисьорка Уршка Джукич бе отличен с наградата на ФИПРЕССИ „Perspectives", а в София ще бъде представен лично от словенския копродуцент Миха Чернец, който е и член на журито на Документалния конкурс. Историята проследява отношенията между две тийнейджърки, запознали се в женския хор на католическо училище. По време на уикенд за репетиции в провинциален манастир след среща с чаровен реставратор, вълненията на зараждащата се сексуалност провокират промяна в отношенията между момичетата, а новите, все още непознати желания заплашват да разрушат хармонията в хора.

„Паноптикум" на Георгий Сихарулидзе среща зрителя с 18-годишния Сандро и неговата несигурност. Отгледан от баба, която е атеистка, и дълбоко религиозен баща, главният герой на тази история се чувства изоставен на произвола на съдбата, без личен пример и ценности, става податлив на опасни идеологии, а неспособността му да се ориентира поставя под напрежение връзката с приятелката му.

„Ваканция в края на лятото" на младия и обещаващ гръцки режисьор Костис Харамунтанис има два приза от фестивала в Солун - награда на публиката в конкурса „Film Forward" и приза „Finos Film" за премиерна гръцка творба, както и номинация за най-добър дебютен филм от Хайфа. Историята е посветена на лятната почивка с яхта на самотен баща и неговите близнаци. В разгара на вълнуващите преживявания на прага на зрелостта двете деца се срещат за първи път с майка си, изоставила ги като бебета. Макар горчивината от обидата да е неизбежна за бащата, срещата става повод за едно общо пътуване към съзряването на всички - и деца, и възрастни.

„Семейна терапия" на словенската сценаристка и режисьорка Соня Просенц е драматична история, която запознава публиката със словенско семейство новобогаташи. Те живеят в имение със стъклени стени - буквален и метафоричен символ на тяхното показно превъзходство. Тази обстановка е подходящ сатиричен фон за хумористично преосмисляне на реалността - техният свят се преобръща, когато млад непознат влиза в дома им и разбива илюзията за съвършенство, като излага на показ изкуствените отношения помежду им, скрити под лъскавата външност.

Последвай ни
Игра
Спечели двойна покана за „София филм фест" 2023
27-ото издание на „София филм фест" ще стартира на 16 март в зала 1 на НДК. Ако отговориш правилно...
играй >>
календар
  • НД
  • СБ
  • ПТ
  • ЧТ
  • СР
  • ВТ
  • ПН
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
Виж целия календар >>
Web Analytics